مديرکل آموزش قضات قوه‌ي قضاييه به ابهامات نتايج آزمون قضا پاسخ داد؛

مدير کل آموزش قضات قوه قضاييه و دبير كارگروه جذب و استخدام داوطلبان تصدي امر قضا، با تشريح چگونگي انجام آزمون شفاهي و علمي از پذيرفته‌شدگان آزمون كتبي تصدي امر قضا از احتمال جذب قضات با ظرفيت بيش از 500 نفر اعلام شده، خبر داد.

 

حسن افشار درباره چگونگي اعلام اعتراض از سوي داوطلبان آزمون تصدي منصب قضا که در تاريخ 9 مهر برگزار و نتايج آن 30 مهرماه اعلام شد  گفت: اگرچه در آزمون‌هاي استخدامي، قراردادن امکان اعتراض از سوي داوطلبان چندان مرسوم نيست زيرا موجب به هم ريختگي برنامه و حتي رکود فرايند ارزيابي علمي و اختبار مي‌شود، اما ما به منظور شفاف سازي فرايند برگزاري آزمون، کارنامه بسيار کامل و دقيقي صادر کرديم که تصحيح پاسخ نامه‌ها در آن به صورت مکانيزه انجام شد و من شخصا با حضور نماينده حفاظت اطلاعات قوه قضاييه و معاونت آموزش و تحقيقات از هر 40 برگ پاسخنامه، يک برگ را به صورت تصادفي دستي تصحيح کردم که در اين بررسي حتي يک مورد هم خطا در تصحيح مکانيزه مشاهده نکرديم.

 

 

 درصد خطا بسيار پايين بوده است

 

وي با بيان اينکه مجري نرم افزار ثبت نام که معاونت آموزش حوزه علميه قم است به ما اطمنيان داد که درصد خطا بسيار پايين است، افزود: ما هنوز يك مورد هم مشاهده نکرديم كه خطايي صورت گرفته باشد، اما به دليل تماس‌هاي مکرر داوطلبان براي بررسي مجدد کارنامه، اين امکان را در سايت فراهم کرديم که هر کس اعتراض داشته باشد در يک پروسه زماني مشخص اعتراض کند.

 

مدير کل آموزش قضات اضافه کرد: معترضان مي‌توانند با وارد کردن کد رهگيري‌شان وارد سايت شوند. ما اعتراض‌ها را به صورت دستي و مکانيزه بررسي مي‌کنيم و نتيجه اين بررسي را مجددا از طريق سايت اعلام مي‌کنيم.

 

 

هيچ اعتراضي بدون بررسي کنار گذاشته نمي‌شود

 

افشار از کليه داوطلبان درخواست کرد از تماس تلفني يا مراجعه مستقيم به معاونت آموزش خودداري کنند و گفت: چون با کمبود نيروي انساني و تراکم کار سازماني و فرا سازماني به ويژه در بحث اختبار داوطلبان و گزينش و مصاحبه علمي مواجه هستيم، داوطلبان هر مطلبي دارند از طريق سايت منعکس کنند و ما هم از طريق سايت اطلاع رساني خواهيم کرد. داوطلبان مطمئن باشند هيچ اعتراضي بدون بررسي کنار گذاشته نمي‌شود. هر اعتراضي که داوطلبان منعکس کنند حتما با نظر کارشناسان بررسي دقيق مي‌شود و نهايتا خودم بر اين بررسي‌ها نظارت نهايي را خواهم داشت.

 

وي درباره نحوه ارايه اعتراض‌ها به معاونت آموزش اظهار كرد: هر داوطلب تا دوبار مي‌تواند وارد سيستم شود و اعتراض خود را وارد کند. بيشتر از دو بار به دليل حفظ امنيت شبکه، اطلاعات و جلوگيري از بروز اشکالات و بي نظمي در سيستم امکان ندارد.

 

 

حداكثر تا 10 دي نتايج اعتراضات اعلام مي‌شود

 

مدير کل آموزش قضات در پاسخ به سوال ايسنا درباره پروسه زماني بررسي و پاسخگويي به اعتراض‌ هر داوطلب عنوان کرد: از روز شنبه (22 آبان 89) داوطلبان مي‌توانستند وارد سايت شده و اعتراض خود را اعلام کنند. زمان نهايي براي اعلام اعتراض در سايت تا 5 آذرماه است و ما حداکثر بين 20 روز تا يک ماه از زمان پايان اعتراض يعني حداكثر تا 10 دي نتايج بررسي اعتراضات را اعلام مي‌کنيم.

 

افشار در پاسخ به اين سوال ايسنا که رسيدگي به اعتراضات به صورت يک جا انجام مي‌شود يا مرحله به مرحله صورت مي‌گيرد؟ گفت: سعي خواهيم کرد براي اينکه تراكم كار پيش نيايد و داوطلبان هم به مرور بتوانند پاسخ خود را دريافت كنند از پنجم آذر ماه رسيدگي به اعتراضات را آغاز کنيم. پاسخ‌ها نيز به مرور وارد سايت خواهد شد و داوطلب معترض مي‌تواند با كد رهگيري خود وارد سايت شده و نتيجه اعتراضش را ببيند.

 

 

 1000 نفر اعتراض كرد‌ه‌اند

 

وي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا که تعداد اعتراضات تاکنون چه ميزان بوده و بيشتر در رابطه با کدام بخش کارنامه بوده است گفت: به دليل اينکه طراحي سيستم اعتراض در سايت معاونت آموزش بسيار سهل و آسان است و هر کس مي‌تواند با يک کليک و اقدام بسيار ساده اعتراض کند تاکنون حدود 1000 نفر اعتراض کرده‌اند. بيشترين اعتراض نيز در زمينه درصد پاسخگويي داوطلبان به سوالات و رتبه آنهاست که البته اين ابهامي است که براي داوطلبان به وجود آمده وگرنه ما به نرم افزار اطمينان داريم و تقريبا امكان خطا در حد صفر است.

 

وي خاطرنشان کرد: اگر تعداد بيشماري از داوطلبان اعتراض کردند اين به معني وجود مشکل در سيستم يا نحوه تصحيح نيست، بلکه به دليل سهولت امکان اعتراض در سايت است.

 

 

نمره كتبي براي قبول شدن بايد بالاي 12 باشد

 

مدير کل آموزش قضات و دبير كارگروه در پاسخ به سوال ديگر ايسنا درخصوص دلايل اينکه “رتبه کل کشوري بدون لحاظ مقطع” بعدا به کارنامه اضافه شده است گفت: در ابتدا در کارنامه عبارت “رتبه کل کشوري” درج شده بود و اين موضوع اين ابهام را ايجاد کرده بود که برخي ملاحظه مي‌کردند با رتبه‌هاي کمتر مردود اعلام شده‌اند. ما موضوع را بررسي کرديم و ديديم مجري نرم افزار در ذکر رتبه کشوري واژه با لحاظ مقطع را نياورده بود و در واقع “رتبه کشوري با لحاظ مقطع” بوده است. براي رفع اين ابهام ما “رتبه کل کشوري بدون لحاظ مقطع تحصيلي” را اضافه کرديم. الان هر کس وارد سيستم شود اين اصلاحات را ملاحظه خواهد کرد يعني علاوه بر رتبه كشور با لحاظ مقطع، رتبه كل كشوري بدون لحاظ مقطع هم اضافه شده است.

 

 

 شايد عده‌اي به صورت ذخيره دعوت به مصاحبه شوند

 

افشار با اشاره به اينکه كساني كه نمره آزمون کتبي آنها بالاي 12 است به عنوان قبول آزمون كتبي معرفي شده‌اند گفت: کساني که نمره آزمون کتبي شان زير 12 است مردود اعلام شده‌اند البته ممکن است بعدا تصميم‌گيري شود و با بررسي نمرات دروس اختصاصي از ميان اين افراد نيز عده‌اي به عنوان ذخيره پذيرفته شوند اما در اين مورد هنوز تصميم گيري نشده است و منوط به پيشنهاد معاونت آموزش و تحقيقات قوه و موافقت و تصويب نهايي رياست قوه قضاييه است.

 

وي با بيان اينکه سه رتبه در کارنامه ذکر شده که عبارتند از “رتبه در منطقه”، “رتبه کل كشوري با لحاظ مقطع” و ” رتبه کل کشوري بدون لحاظ مقطع” گفت: مبناي پذيرش داوطلبان، نمره آزمون کتبي بوده است اما اگر کسي به کارنامه‌اش مراجعه کرد و متوجه شد ما 1333 نفر قبول کرديم و رتبه كل كشوري او بدون لحاظ مقطع پايين تر از اين ميزان است و مردود نيز اعلام شده، حتما اعتراض کند. البته درصد خطاي اين سيستم بسيار پايين است و تقريبا در حد صفر است و اگر موردي مشاهده شود، حتما بررسي خواهيم کرد.

 

 

 بيش از 5 هزار نفر در آزمون شركت نكردند

 

مدير کل آموزش قضات در پاسخ به سوال ايسنا درباره تعداد افراد غايب در جلسه آزمون گفت: بيش از 19 هزار نفر در آزمون ثبت نام کردند که کمتر از 14 هزار نفر آنها شرکت کننده بود يعني بيش از 5 هزار نفر غايب داشتيم چون ثبت نام رايگان بوده، برخي شرايط ثبت نام را نداشتند و در جلسه آزمون نيز شرکت نکرده بودند.

 

 

 1333 نفر اسامي‌شان براي مرحله بعد اعلام شد

 

افشار درباره فرايند اجرايي آزمون تصدي منصب قضا گفت: آزمون علمي کتبي داوطلبان تصدي امر قضا که بيش از 19 هزار نفر در رشته‌هاي مختلف حقوق قضايي، فقه و مباني حقوق اسلامي در مقطع تحصيلي کارشناسي و کارشناسي ارشد و تعدادي هم دانشجوي دکتري در آن شرکت کردند روز جمعه 9 مهرماه در 5 منطقه کشور با همکاري مرکز حفاظت و اطلاعات قوه و دادگستري استان‌هاي خوزستان، خراسان رضوي، آذربايجان شرقي و کرمان با رعايت معيارها و استاندارهاي مطلوب آموزش برگزار شد.

 

وي با بيان اينکه حدود 14 هزار نفر در اين مسابقه علمي بزرگ شرکت کردند افزود: با توجه به معيارهاي مصوب کارگروه جذب و استخدام امر قضا که در معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه تشکيل مي‌شود بدون لحاظ اولويت‌ها صرفا بر اساس نمره علمي هر داوطلب اسامي پذيرفته شدگان اصلي يعني تعداد 1333 نفر بدون در نظر گرفتن مقطع تحصيلي آنها اعلام شد و کارنامه هر داوطلب که فقط خود داوطلب مي‌توانست به آن دسترسي داشته باشد در سايت بارگذاري شد.

 

مدير کل آموزش قضات درباره بخش‌هاي مختلف کارنامه داوطلبان گفت: کارنامه هر داوطلب حاوي اطلاعات فردي داوطلب بود که شامل مشخصات سند سجلي، محل سکونت، محل آزمون، مقطع تحصيلي و آخرين مرکز علمي است که از آن فارغ التحصيل شده‌اند. بخش بعدي کارنامه اطلاعات آزمون کتبي شامل تعداد پاسخ صحيح، سفيد و غلط و نمره آزمون کتبي، رتبه در منطقه، رتبه کشوري با با لحاظ مقطع و بدون لحاظ مقطع و نتيجه آزمون کتبي است. در بخش سوم اين کارنامه درصد پاسخگويي داوطلب به مواد درسي آزمون کتبي درج شده است.

 

 

 جداسازي گزينش علمي از گزينش اخلاقي و رفتاري

 

افشار درباره چگونگي درج درصدهاي هر درس و معني آنها توضيح داد: درج درصدها در کارنامه صرفا براي آگاهي داوطلبان از وضعيتشان صورت گرفته است. اگر داوطلبي در درس آيين دادرسي مدني يا کيفري يا حقوق جزاي عمومي يا اختصاصي از 20 سوال به 10 سوال جواب صحيح بدهد در واقع به 50 درصد سوالات پاسخ صحيح داده است، اگر به 11 سوال درست جواب بدهند در واقع 55 درصد سوالات را درست جواب داده اند يعني بابت هر سوال درست پنج درصد اضافه مي‌شود. در مورد دروسي که ضريب سه دارد پاسخ دادن به مثلا 11 سوال درست، ضربدر سه مي‌شود و در واقع داوطلب به 33 سوال درست جواب داده يعني 33 نمره خام داوطلب را تشکيل مي‌دهد. در اين آزمون نمره خام داوطلبي که همه سوالات را صحيح جواب دهد300 است.

 

وي در پاسخ به سوال درباره نحوه تعيين صلاحيت علمي پذيرفته شدگان آزمون تصدي منصب قضا عنوان کرد: رييس قوه قضاييه در راستاي ارتقا و اهتمام بر سياست‌هاي نخبه گزيني و توجه جدي به ورودي مناسب انساني دستگاه قضايي به خصوص در حوزه جذب قضات، بخش گزينش علمي را از گزينش اخلاقي و رفتاري جدا کردند. با توجه به اعتقادي که دکتر واعظي معاون آموزش و تحقيقات قوه قضاييه به اين مقوله دارند که بايد ورودي دستگاه قضايي به سامان شود و نيروهاي با انگيزه، توانمند و متخصص وارد شوند بنابراين اين مسووليت فرا سازماني را معاونت آموزش و تحقيقات پذيرفت.

 

 

 مرحله بعد انتخاب افراد تيزهوش و متعهد است

 

مدير کل آموزش قضات در ادامه گفت: معاونت آموزش و تحقيقات قوه با تمام تلاش و امکانات مادي و معنوي تلاش مي‌کند در اين حوزه کارش را به نحو احسن انجام دهد در همين راستا آزمون علمي کتبي برگزار شد. مرحله بعدي شناسايي افراد توانمند، تيز هوش و متعهد در مرحله اختبار يا مصاحبه علمي شفاهي است.

 

افشار ادامه داد: براي اينکه اين کار منظم و با برنامه‌ريزي پيش برود و ضوابط مشخصي داشته باشند، شيوه نامه مصاحبه علمي داوطلبان تصدي امر قضا در 22 ماده در 13 شهريور 89 به تصويب معاون آموزش و تحقيقات قوه قضاييه رسيد و 17 شهريور 89 ابلاغ شد. در ماده يک شيوه نامه مقرر شده که اننخاب نهايي علمي داوطلبان تصدي امر قضا از بين کساني است که حائز شرايط ورود به مرحله مصاحبه هستند. بر اساس ماده 2 و 3 اين شيوه نامه کميته تشخيص صلاحيت علمي جلسات متعددي برگزار کرد که در آن اساتيد عالي رتبه حقوق دانشگاه ها، قضات عالي رتته دستگاه قضايي و متخصص در امور مدني و جزايي و همچنين روانشناسان و روانپزشکان حضور داشتند و شيوه نامه در جلسات متعددي با حضور معاون آموزش و تحقيقات قوه تبيين و ترکيب هيات‌ها معلوم شد.

 

 

 دعوت تلفني براي انجام مصاحبه شفاهي

 

وي افزود: هر هيات تشخصيص صلاحيت علمي از چهار نفر تشکيل شده که يک نفر متخصص در امور مدني اعم از فقهي و حقوقي، يك متخصص در امور جزايي از جهت فقهي و حقوقي، يک نفر روان شناس يا روان پزشک و يکي از قضات مجرب و متخصص به عنوان عضو و دبير که او هم متخصص در امور مدني و هم جزايي است، حضور دارند. اين هيات ها با تدوين جدول زماني روز و ساعت کارشان مشخص شدند و بر اساس تقسيم کار صورت گرفته، فهرست اسامي پذيرفته شدگان با تشکيل پرونده از سوي دبير کارگروه جذب و استخدام داوطلبان امر قضا مطابق اين شيوه نامه به معاون آموزش و تحقيقات قوه يا قائم مقامشان اسال مي‌شود. فهرست‌هاي ده تايي به همراه پرونده اين داوطلبان به کميته‌هاي ده گانه ارجاع مي‌شود.

 

مدير کل آموزش قضات پرونده هر داوطلب را شامل اوراقي مانند مشخصات کامل، نامه ارجاع مصاحبه داوطلب به هيات، کارنامه داوطلب، عکس اسکن شده براي مراحل گزينشي و اوراقي که مربوط به پرسش و ارزيابي داوطلب است دانست و گفت: هر يک از هيات‌ها با تماس تلفني که از داوطلبان به عمل مي آورند براي يک جلسه دو ساعته، حدود دو الي چهار داوطلب را براي مصاحبه علمي شفاهي دعوت مي‌کنند به محض اينکه دعوت مي‌کنند متصدي دعوت صورت جلسه مي‌کند.

 

 

 تاكنون50 نفر مصاحبه شد‌ه‌اند

 

افشار درباره تعداد پذيرفته شدگان مصاحبه علمي شفاهي گفت: نمي‌توان پيشگويي کرد ولي اگر استقراء کنيم، در حال حاضر بيش از 50 نفر مصاحبه شده‌اند و حدود 10 تا 15 درصد آنها ريزش داشتند. به نظر مي‌رسد 80 درصد پذيرفته شدگان آزمون كتبي در گزينش علمي و مصاحبه شفاهي نيز پذيرفته شوند و اسامي نهايي به اداره کل گزينش و استخدام قضات براي طي بقيه مراحل گزينش اخلاقي و رفتاري ارسال شوند.

 

 

 ممكن است بالاي 500 نفر هم جذب شوند

 

وي در پاسخ به اين سوال که آيا ظرفيت خاصي براي پذيرش داوطلبان در نظر گرفته نشده و اگر همه 1333 نفر قبول شوند آيا محدوديتي براي پذيرش آنها وجود ندارد گفت: محدوديت هست ولي از 1000 نفر 500 نفر روحاني و 500 نفر غير روحاني جذب مي‌شود. رياست قوه قضاييه اين اجازه را داده که اگر از نظر علمي و گزينشي تعداد بيشتري پذيرفته شدند ما مقيد به آن 500 نفر نباشيم اما چه بسا ممکن است 500 نفر هم نتوانند موفق از مراحل گزينش دربيايند و نهايتا تعداد پذيرفته شدگان کمتر از 500 نفر باشد چون تحقق سياست نخبه گزيني براي دستگاه قضايي بسيار جدي است و معاون آموزش و تحقيقات قوه هم خيلي تاكيد دارند و قرار نيست به هر قيمتي و بهايي نيروي قضايي جذب شود و چه بسا كمتر از 500 نفر در نهايت استخدام شوند ضمنا 500 نفر سهميه جذب قضايي روحاني هم متولي ديگري دارد و متولي آن موسسه آموزش و پژوهش قضا مستقر در قم است.

 

 

 تشريح نحوه‌ي آزمون شفاهي از داوطلبان

 

مدير کل آموزش قضات و دبير كارگروه با اشاره به فرم صورت جلسه کميته تشخيص صلاحيت علمي اظهار کرد: ماده 12 شيوه نامه 100 امتيار براي مرحله آزمون علمي شفاهي در نظر گرفته که 50 امتياز آن پرسش در امور مدني است که 20 نمره مربوط به ارزيابي توان پاسخگويي داوطلب در امور مدني و 20 نمره در امور جزايي و 5 نمره تفسير مواد قانوني در امور مدني و 5 نمره به امور جزايي اختصاص دارد. بخش ديگر درک و توضيح متن فقهي است که منبع آن را تحريرالوسيله حضرت امام (ره) قرار داديم که آن هم 10 نمره امور مدني 10 نمره امور جزايي است. نهايتا قدرت تجزيه و تحليل مباحث مطرح شده در مصاحبه است که 15 نمره به امور مدني و 15 نمره به امور جزايي اختصاص دارد.

 

افشار درباره ترکيب کميته تشخيص صلاحيت علمي داوطلبان گفت: اعضاي علمي کميته‌هاي ده گانه سه نفر عضو حقوقدان هستند که سوالات متعددي مطرح مي‌کنند و سوالاتشان مطابق مواد 8 و 9 شيوه نامه بايد مربوط به مباحث مدني، کيفري و فقهي باشد که بتوانيم قدرت تفسير، توان تجزيه و تحليل، ضريب هوشي و توانايي کاربرد مباني قواعد حقوقي داوطلب را احراز کنيم. در همين راستا سوالات متعدد از آيين دادرسي مدني، کيفري، حقوق مدني، حقوق تجارت، امور حسبي، حقوق ثبت، حقوق جزاي عمومي و اختصاصي مطرح مي‌شود و در بخش مدني و جزايي تحرير الوسيله مسايلي پرسيده مي‌شود به اين صورت که داوطلب بايد بتواند متن را با رعايت اعراب قرائت کند و ترجمه و توضيح دهد.

 

وي افزود: پس از مصاحبه دبيران کميته‌هاي ده گانه مکلف‌اند کارنامه داوطلبان را به دبيرخانه کارگروه برگردانند. دبير کارگروه با لحاظ 60 درصد نمره آزمون علمي کتبي و 40 درصد نمره آزمون علمي شفاهي نتيجه نهايي را اعلام کند و اسامي نهايي را به اداره کل گزنيش و استخدام قضات اعلام کند.

 

 

 تا دو ماه آينده گزينش علمي داوطلبان تمام مي‌شود

 

مدير کل آموزش قضات قوه قضاييه در پاسخ به اين سوال که نتايج مصاحبه‌هاي شفاهي علمي چه زماني اعلام مي‌شود گفت: معاونت آموزش به لحاظ نياز جدي دستگاه قضايي به نيروي انساني، تمام توان خود را به کار گرفته و کميته‌ها به صورت دو شيفت کار مي‌کنند که گزينش علمي سريع به پايان برسد. به نظر مي‌رسد تا دو ماه آينده گزينش علمي داوطلبان يعني مصاحبه شفاهي تمام شود و اسامي نهايي به حوزه گزينش و استخدام ارسال شود که آنها بحث تحقيقات، استعلام، گزينش و مصاحبه اخلاقي و رفتاري دارند.

 

افشار همچنين خبر داد: براي تسريع قضيه تصميم گيري شده استان‌هايي که بالاي 30 نفر پذيرفته شده دارد هيات‌ها به آن استان‌ها اعزام شوند و مصاحبه را همانجا انجام دهند. الان استان‌هاي خوزستان، کرمان، آذربايجان غربي، ايلام، کردستان به اضافه استان‌هايي که بيش از 30 نفر داوطلب پذيرفته شده است مقرر شده كه هيات‌ها به آن استان‌ها بروند اما تهران و استان‌هاي همجوار تهران و استان‌هايي که زير 30 نفر پذيرفته شده دارند براي مصاحبه علمي شفاهي به معاونت آموزش و تحقيقات قوه دعوت مي‌شوند. بعد از مصاحبه علمي که نتايج نهايي را به اداره کل گزينش و استخدام قضات اعلام کرديم اسامي پذيرفته شدگان نهايي را از طريق سايت و رسانه‌ها به اطلا داوطلبان عزيز خواهد رسيد.

 

 

 داوطلبان قبول شده در آزمون كتبي تماس نگيرند

 

وي به داوطلبان پذيرفته شده‌اي که هنوز مصاحبه علمي شفاهي خود را انجام ندادند توصيه کرد: داوطلبان براي حضور در کميته‌هاي ده گانه مدام پيگيري و تماس نگيرند. شماره تماس تلفن ثابت و همراه همه داوطلبان پذيرفته شده را استخراج کرديم و در اختيار هيات‌هاي ده گانه قرار داديم. از طريق معاونت، اسامي داوطلبان به تناسب کار و برنامه زمان بندي کميته‌هاي دهگانه ارجاع شده است. دبيران کميته‌هاي ده گانه يا کارمندي که متصدي اين امور است حتما با داوطلبان تماس خواهند گرفت و زمان و مکان حضور داوطلب را اعلام خواهند کرد لذا داوطلبان پذيرفته شده از اين جهت دغدغه نداشته باشند.

 

مدير کل آموزش قضات در ادامه گفت: داوطلبان با مطالعه دقيق مواد درسي اعلام شده يعني تجزيه، تحليل و تفسير، آيين دادرسي مدني، کيفري، قانون مجازات اسلامي و قانون تجارت و تحريرالوسيله حضرت امام (ره) در بخش امور مدني و جزايي، به اضافه منابعي که در آزمون‌هاي کارشناسي ارشد استفاده مي‌شود، در مصاحبه‌هاي علمي حضور يابند. فضاي مصاحبه بسيار صميمي و دوستانه است داوطلبان بدون استرس با تمرکز و آرامش کامل شرکت کنند و ان شالله خداوند عنايت خواهد داشت و در مصاحبه علمي موفق خواهند شد.

 

وي اضافه كرد:‌ تعداد زيادي از پذيرفته شدگان مدام تماس مي‌گيرند و مي‌پرسند كه چه زماني براي مصاحبه بياييم. همه پذيرفته شدگان حداکثر دو ماه ديگر براي مصاحبه علمي دعوت مي‌شوند. اگر شماره تماس کسي تغيير يافته تماس بگيرد شماره تماس جديدش را اعلام کنند تا در اختيار هيات‌هاي ده گانه قرار دهيم

نظرات بسته است.