×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 16 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

حجت الاسلام و المسلمین علی خلفی رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای خطاب به رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور خواستار نظارت دقیق همراه با سرعت در اجرای تمامی احکام قضایی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه متن کامل این بخشنامه به شرح ذیل است:

پیرو بیانات ریاست محترم قوه قضاییه درجلسه مورخ ۱۶/۱۰/۸۹ با روسای کل دادگستریها و دادستانهای سراسر کشور و تاکید بر اینکه مطالب و توصیه‌های مطروحه در جلسه به منزله بخشنامه به تمامی واحدهای قضایی است، مقتضی  است نتیجه اقدامات انجام شده را خصوصاً در محورهای ذیل، حداکثر تا پانزدهم اسفند ماه سال جاری به این حوزه منعکس نمائید:

۱- نظارت دقیق توأم با سرعت در اجرای کلیه احکام و هماهنگی با حوزه ریاست در رابطه با اجرای احکامی که مجازات آنها اعدام، قصاص و قطع‌ید می‌باشد.

۲- نظارت بر آراء صادره از محاکم دادگستری از حیث اتقان و صحت استدلال و تناسب مجازات تعیین شده با جرم و وضعیت متهم، بخصوص در احکامی که بر اساس علم قاضی صادر می‌شود و  همچنین نظارت بر پرونده‌هایی که واجد حساسیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است.

۳- اعمال مدیریت و نظارت مؤثر با هدف تحقق سرعت، دقت و قاطعیت در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به جرائم خاص مانند قتل عمد، تجاوز به عنف بخصوص برخورد قاطع، قانونی و بازدارنده با کسانی که از طریق اخافه‌ مردم با سلاح سرد و یا گرم ایجاد ناامنی می‌کنند.

۴- نظارت بر رعایت مفاد نامه شماره ۷۹۵۲۶/۰۷/۸۸ مورخ ۲۵/۱۲/۸۸ وزیر محترم دادگستری در مورد محکومان به جزای نقدی، موضوع جرایم موادمخدر.

۵- اتخاذ تمهیدات لازم با هدف کاهش زمان رسیدگی در کلیه پرونده‌های قضایی.

۶- بکارگیری کلیه ظرفیت‌های قانونی به منظور کاهش جمعیت کیفری زندانها به خصوص کاهش تعداد زندانیان در رابطه با محکومیت‌های مالی.

۷- نظارت بر رعایت حقوق شهروندی اصحاب دعوی به خصوص پرهیز از تجسس بی‌مورد در امور خصوصی افراد و رعایت تبصره ماده ۴۳ قانون آیین‌دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری.

۸- اتخاذ تدابیر لازم و جلب همکاری ارگانهای نظارتی از قبیل سازمان بازرسی کل کشور با هدف حفظ و صیانت از بیت‌المال و اراضی ملی و منابع طبیعی.

۹- برنامه‌ریزی مناسب برای ارتقاء سطح علمی و اخلاقی قضات و کارکنان با جلب همکاری علما و صاحب‌نظران

۱۰- اعمال مدیریت و ایجاد یکپارچگی در اطلاع رسانی از طریق:

الف) رعایت مفاد ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری و اجتناب از انعکاس رسانه‌ای پرونده‌های قضایی پیش از قطعیت آراء

ب) هماهنگی با حوزه ریاست برای انجام هرگونه مصاحبه با رسانه‌های جمعی توسط مدیران و قضات

ج) اطلاع‌رسانی بهنگام از پرونده‌های مهم و ملی به دفتر سخنگوی قوه قضاییه