×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 23 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

رییس قوه قضاییه خواستار حفظ حرمت و آبروی افراد از سوی رسانه‌ها و افراد و گروه‌های دارای قدرت و تریبون شد و از عزم دستگاه قضایی در برخورد قاطع با افراد و گروه‌ها و رسانه‌هایی خبر داد که آبرو، اعتبار و حرمت افراد یا مسئولان کشور را به ناحق خدشه‌دار می‌سازند.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه روز چهارشنبه مسئولان عالی قضایی با تاکید بر لزوم برخورد کریمانه و محترمانه تمام بدنه دستگاه قضایی با اربا‌ب‌رجوع و پرهیز از برخوردهای نامناسب با مراجعان به دستگاه قضایی تصریح کرد: وظیفه قوه قضاییه برخورد با ظلم و رسیدگی به مظالم است اما این برخورد باید در عین احترام و توجه به کرامت انسانی صورت گیرد.

وی خطاب به رسانه‌ها و افراد دارای تریبون ادامه داد:‌ روزنامه‌ها، رسانه‌ها و تمامی افراد و گروه‌هایی که دارای تریبون هستند باید بدانند که حق سوء استفاده از این قدرت را ندارند؛ گر چه متاسفانه برخی روزنامه‌ها، سایت‌ها و حتی وبلاگ‌هایی که مثل قارچ روییده‌اند به راحتی به افراد توهین می‌کنند و همواره در مقام افترا و شایعه‌پراکنی هستند و حتی آن هنگام که دستگاه قضایی حسب وظیفه قانونی خود به برخورد با این متخلفان می‌پردازد طلبکارانه اعلام می‌کنند که چرا دستگاه قضایی برخورد می‌کند.

 

رییس دستگاه قضایی افزود: خود این مسئله که می‌گویند «چرا قوه قضاییه با سایت‌ها و روزنامه‌ها و رسانه‌هایی که توهین می‌کنند، برخورد می‌کند؟» نیز نوعی توهین به قوه قضاییه است و من اعلام می‌کنم که قوه قضاییه به شدت و با قاطعیت با تمام کسانی که آبرو و اعتبار افراد و مسئولان را می‌برند، برخورد می‌کند زیرا وظیفه ما برخورد است و وظیفه رسانه‌ها نیز شفاف‌سازی و سالم‌سازی جامعه از طریق انتقادهای درست و در چارچوب قانون و به دور از توهین و افترا و بردن آبروی افراد است.

 

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه وجود رسانه‌های پرقدرت و سالم به سالم‌سازی جامعه کمک می‌کند و حضور آنها ضروری است، اظهار کرد: مجازات توهین به افراد و مسئولان در قانون نظام جمهوری اسلامی ایران بسیار سنگین است و دستگاه قضایی به هیچ فردی اجازه نمی‌دهد که با توهین کردن به افراد راه را برای مقاصد سیاسی خود باز کند.

وی همچنین با اشاره‌ به موضوع اخیر پیش آمده در بانک‌ها و لزوم ارتقای امنیت بانک‌ها خاطرنشان کرد:‌ اخیرا مصاحبه‌‌ها و اخباری درباره لو رفتن برخی شماره کارت‌های بانکی مردم منتشر شده است که از دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی کل کشور می‌خواهم با سرعت به این موضوع بپردازند و صحت و سقم آن را بررسی و نتیجه رسیدگی و گزارش‌های خود را به منظور حفظ آرامش مردم اعلام کنند. بانک‌ها نیز موظفند برای ارتقای سطح حفاظت و امنیت مالی مردم تلاش کنند.

 

رییس دستگاه قضایی به مسئله مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه لحن مذاکرات نشست اخیر ترکیه نشان داد که کشورهای غربی پی برده‌اند ایران حاضر به عقب‌نشینی از حق مسلم خود در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی نیست، یادآور شد: با توجه به تاکید جمهوری اسلامی ایران بر حق مسلم خود و با الهام از رهنمودهای داهیانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرام بودن استفاده از سلاح هسته‌یی و نیز وحدت و انسجام تمام مسئولان در این مسئله، طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران این مسئله را پذیرفتند که ایران از حق خود عقب نخواهد نشست و به همین دلیل این کشورها بدون هیچ پیش‌شرطی پای میز مذاکره نشستند و این موضوع یک پیروزی بزرگ برای ملت ما بود.

 

آملی لاریجانی با ابراز امیدواری نسبت به “سر عقل آمدن غربی‌ها و ادامه روند مذاکرات با توجه به احترام و پذیرش حق مسلم ایران در دستیابی به انرژی هسته‌یی صلح‌آمیز” گفت: غربی‌ها باید به دنبال جلب اعتماد مردم و مسئولان ایران برآیند و در این زمینه گام‌های مثبتی بردارند.

 

وی در ادامه، توقعات و انتظارات از قوه قضاییه را بسیار بالا توصیف و تصریح کرد: توقعات گسترده از قوه قضاییه که تا حدودی به حق و به‌جاست برگرفته از اصول ۱۵۶ به بعد و اصول پراکنده‌ دیگری است که در قانون اساسی آمده است و ما هم اعتراضی نسبت به این توقعات و انتظارات نداریم و تمام تلاش خود را برای انجام وظایف و پاسخگویی به این توقعات در حد توان و امکانات انجام می‌دهیم.

 

رییس قوه قضاییه برگزاری دادگاه فساد بزرگ مالی و نیز مقابله جدی با اخلالگران امنیت اجتماعی مردم را نمونه‌هایی از عزم دستگاه قضایی در پاسخ به توقعات بر حق از دستگاه قضایی دانست و ادامه داد: دستگاه قضایی هرگز در انجام وظایف خود کوتاهی نخواهد کرد و در مسئله دادگاه اخیر هم می‌بینیم که چگونه مسئولان، قضات و کارشناسان قوه قضاییه در مراحل مختلف برای رسیدگی دقیق و سریع به این پرونده تمام تلاش خود را به کار می‌برند.

آملی لاریجانی همچنین با تبریک روز ارتش، از زحمات و تلاش‌های تمام فرماندهان و پرسنل ارتش قدردانی کرد و افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران هر روز در مسیر پیشرفت و افزایش توان حرکت می‌کند و اکنون نیرویی بسیار قابل توجه و مورد احترام در حفظ اقتدار کشور و بقا و دوام نظام اسلامی است.

 

وی در ابتدای این جلسه با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار کرد: همه ما وظیفه داریم در اقامه عزا بر این مصیبت عظمی تلاش کنیم و وظیفه خود را در قبال مجاهدت ائمه‌ اطهار (ع) و پیامبر اکرم (ص) در مسیر به کمال رساندن انسان‌ها انجام دهیم.

 

رییس قوه قضاییه مسیر دستیابی به کمال انسانی و قرب الی‌الله را تمسک به ائمه اطهار (ع) دانست و خاطرنشان کرد:‌ پیامبر بزرگ اسلام (ص) نیز فرموده‌اند که من اجری جز «مودت فی‌القربی» در رسالت خود نمی‌خواهم و تصریح خاتم‌الانبیا (ص) بر این مسئله نشانگر عظمت و جایگاه رفیع تمسک به اهل بیت پیامبر (ص) است و امیدواریم در روزگاری که متاسفانه برخی نابخردان و نااهلان سلفی در توهین به اهل بیت پیامبر و ائمه‌اطهار (ع) کوتاهی نمی‌کنند، بتوانیم در مسیر کمال الهی در پرتو انوار ائمه‌ اطهار (ع) گام برداریم.

آملی لاریجانی تاکید کرد: برخی گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی با اهل بیت پیامبر (ص) و ائمه و شیعیان آنان دشمنی می‌کنند؛ در حالی که در این دشمنی راه رسیدن به کمال را بر خود می‌بندند و نمی‌دانند که نور ائمه و نور توحید در همه عالم متجلی است و درواقع محروم ماندن از معارف ائمه و فهم و درک ساحت آنان محروم ماندن از توحید و معارف الهی و کمال انسانی است.

بر اساس گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، پس از سخنان رییس دستگاه قضایی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی ـ معاون اول قوه قضاییه ـ گزارشی از سفر اخیر به پاکستان ارائه کرد و سپس بررسی در خصوص دستورالعمل اجرای احکام کیفری ادامه یافت.