×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 20 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه در سال ۸۴ و در زمان مدیریت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی تاسیس شد و هدف از تاسیس آن، وجود واسطه‌ای امین میان مسئولان عالی قضایی و مردم برای پاسخگویی به سئوالات در سریع‌ترین زمان ممکن بود.

جعفر رشادتی  اظهار کرد: این مرکز در زمان آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی تاسیس شد و آیت‌الله آملی‌لاریجانی نیز بر ادامه فعالیت این مرکز تاکید داشتند و علت آن این است که مردم در اقصی‌نقاط کشور که می‌خواهند با مسئولان عالی قضایی در ارتباط باشند از نظر جغرافیایی باید مساحت زیادی را طی کنند، در حالی‌که سیستم الکترونیکی و تلفن ساده‌ترین و سریع‌ترین وسیله ممکن برای وجود این ارتباطات است.

ارشاد حقوقی و برقرراری ارتباط با مسئولان وظایف مهم مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه

رییس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه با ذکر این نکته که مردم در مواردی نیاز به مشاوره حقوقی دارند، خاطرنشان کرد: علاوه بر دسترسی آسان به مسئولان عالی قضایی بحث ارشاد حقوقی مردم نیز در دستور کار این مرکز قرار دارد و این دو وظیفه جزو وظایف مهم مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه محسوب می‌شود.

رشادتی خاطرنشان کرد: این مرکز دو سال است که به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند. مردم می‌توانند از طریق تماس با شماره ۱۲۹ و ۰۹۶۹۹ با این مرکز ارتباط برقرار کنند و طبق نیازهای خود و بر اساس حوزه‌های تعریف شده از جمله مشاوره حقوقی، محاسبه مهریه، اطلاعات دفاتر قضایی و انتقاد و پیشنهاد می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند که منوی مشاور حقوقی به صورت مستقیم پاسخگو است.

وی اظهار کرد: همچنین مردم می‌توانند از طریق وب‌سایت moshaver129.ir برای یافتن پاسخ‌هایشان اقدام کنند. این وب سایت خدمات زیادی از جمله پرسش و پاسخ به مردم عزیز ارائه می‌دهد و ما پس از دریافت سوال حداکثر تا ۴۸ ساعت پاسخ‌ها را ارائه می‌دهیم، البته در وب سایت یک بانک اطلاعاتی جامع از پرسش‌های حقوقی وجود دارد که در واقع این پرسش‌ها توسط قضات عالی‌رتبه دیوان عالی کشور پاسخ داده می‌شود.

رییس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه با بیان اینکه از وب‌سایت این مرکز در طول شبانه‌روز بین سه تا چهار هزار بازدید صورت می‌گیرد، تصریح کرد: این موضوع نشان دهنده ارتباط خوب مردم با این مرکز است.

رشادتی در رابطه با زمینه درخواست تماس‌گیرندگان با این مرکز، گفت: این مرکز دارای سه بخش حقوقی، کیفری و امور خانواده است که در ۹ ماه اول سال جاری در امور حقوقی مطالبه طلب، دعوای مربوط به ارث و دعوای مربوط به تنظیم سند رسمی ملک جزو بالاترین اولویت مشاوره‌ها قرار داشته است.

وی اظهار کرد: در امور خانواده نیز مسائلی مربوط به مطالبه مهریه، درخواست طلاق و دریافت نفقه بیشترین سوالات از مشاوران مطرح شده است و در امور کیفری نیز سوالاتی مربوط به صدور چک بلامحل، کلاهبرداری و سرقت بیشترین سوالاتی بوده که مردم خواهان دریافت پاسخ از سوی مشاوران بوده‌اند.

بیشترین پیام‌های مردمی پیرامون معرفی مجرم است

رییس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: بیشترین پیام‌های مردمی در ۹ ماه اول سال جاری، موضوع معرفی مجرم است. این نشان می دهد مردم تکیه‌گاه محکمی برای نظام پلیسی و قضایی محسوب می‌شوند و ما پس از دریافت پیام‌ها بلافاصله آنها را به مراجع قضایی ذیربط ارسال می‌کنیم.

برای هر یک از کارشناسان‌ مرکز پرونده نظارتی تشکیل داده‌ایم

رشادتی در پاسخ به این پرسش که آیا نظارتی بر کار کارشناسان در این مرکز وجود دارد، تصریح کرد: افرادی که پاسخ پرسش‌ها را می‌دهند ۱۲۰ نفر از قضات سراسر کشور هستند. علیرغم اینکه کیفیت کار کارشناسان بالاست، پاسخ‌دهنده‌ها در گروه‌های ۱۰ نفره تقسیم‌بندی شده‌اند و قضات ناظری برای هر گروه تعیین شده‌اند که به صورت اتفاقی مشاوره‌های این افراد را می‌شنوند و اگر احیانا به مواردی برخورد کردند که شیوه پاسخگویی مبتنی بر اشتباه باشد به کارشناس یادآوری و تذکر می‌دهند که البته این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد، اما نسبت به اصلاح آن کارشناسی که پاسخ غلط داده اقدام می‌شود.

وی بیان کرد: بنابراین برای هر یک از کارشناسان‌مان پرونده نظارتی تشکیل داده‌ایم و ماه به ماه عملکرد پاسخگویی آنها را تحت نظارت قرار می‌دهیم. حتی مواردی داشته‌ایم که به قطع همکاری یا کاهش حق‌الزحمه منجر شده است.

رییس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه تصریح کرد: از تعداد ۱۲۰ قاضی این مرکز حدود ۲۰ از قضات بازنشسته و مابقی جزو قضات شاغل هستند که در خارج از وقت اداری یعنی از ساعت ۱۴:۳۰ با ما همکاری می‌کنند.

رشادتی اظهار کرد: تمامی کارشناسان این مرکز تا ۱۲ شب مشغول به کار هستند، اما از ۱۲ شب تا ۷:۳۰ صبح تعداد کارشناسان در مرکز کاهش پیدا می‌کند و باید گفت که در این زمان از شبانه‌روز حداقل ۳۰ الی ۴۰ درخواست مشاوره صورت می‌گیرد.

انتقادهای سازنده موجب ارتقای ما می‌شود

وی در ادامه بیان کرد: بعضی از افراد دارای مشاغلی هستند که در طول روز نمی‌توانند با ما تماس بگیرند و بعضا سوالاتشان محرمانه است که ترجیح می‌دهند در زمان خاصی با این مرکز تماس بگیرند. به هر حال ما در هر ساعتی از شبانه روز متقاضی خاص آن زمان را داریم و کارشناسان ما پاسخگوی سوالات‌شان هستند.

رییس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون مردم از نحوه پاسخگویی کارشناسان انتقادی داشته‌اند؟ گفت: در گزارش‌ ماهانه‌ای که به رییس قوه قضاییه تقدیم می‌کنیم بخشی از آن گزارش درباره انتقادهای وارد شده توسط مردم نسبت به خودمان است و دلیلش این است که انتقادها بعضا سازنده و موجب ارتقای ما می‌شود.

رشادتی خاطرنشان کرد: بیشترین شکایاتی که مردم از ما دارند که البته بحق هم است مربوط به پشت خط ماندن برای برقراری ارتباط با کارشناسان است که ما از این لحاظ شرمنده آنها هستیم، اما راه‌حلی هم نداریم؛ زیرا با توان موجود و تمام ظرفیت در حال خدمتگزاری هستیم که این مسائل به بحث بودجه و امکانات مربوط است که دولت باید در اختیار قوه قضاییه قرار دهد.

ظرفیت پذیرش ۶۰۰ کارشناس را داریم

وی اعلام کرد: مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه ظرفیت پذیرش ۶۰۰ قاضی را به عنوان کارشناسان مرکز دارد که اگر دولت بودجه‌اش را تامین کند ما می‌توانیم خدمات بهتری را به مردم ارائه بدهیم.

رییس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه بخش دیگر از انتقاد و شکایت مردم را مربوط به مباحث فنی دانست و افزود: برای مثال در حین صحبت با کارشناسان تلفن به دلایل مخابراتی قطع می‌شود که این موضوع نیز خارج از توان ماست و مردم گاهی ما را مقصر می‌دانند و تصور می‌کنند که کارشناسان ما در حین صحبت تلفن را قطع می‌کنند، اما اینگونه نیست.

رشادتی ادامه داد: انتقاد از سوی مردم در رابطه با کیفیت پاسخگویی کارشناسان بسیار کم است، اما متاسفانه گاهی افرادی با ما تماس می‌گیرند و توقع دارند پاسخ‌های کارشناسان ما منطبق با میل آنها باشد که این موضوع برای ما امکان‌پذیر نیست زیرا ما برای دل‌خوشی سوال‌کننده نمی‌توانیم پاسخی که او تمایل دارد را ارائه دهیم.

وی افزود: مباحث حقوقی، مباحثی نظری است و گاهی ممکن است یک سوال دارای دو پاسخ باشد و گاهی اتفاق افتاده است که افراد چندین مرتبه تماس می‌گیرند اما با دو پاسخ متفاوت از سوی کارشناسان مواجه می‌شوند. گرچه ما تلاش می‌کنیم در آن مباحث نظری به وحدت نظر برسیم تا مشکلی پیش نیاید که در این راستا یک گروه هم‌اندیشی تشکیل داده‌ایم که کارشناسان دور هم جمع می‌شوند و درباره اینگونه مباحث صحبت می‌کنند تا به نتیجه واحد برای پاسخگویی برسند.

رییس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه در رابطه با میزان بودجه تعلق گرفته به این مرکز، گفت: ما زیرمجموعه حوزه ریاست قوه قضاییه هستیم و تمام هزینه‌های ما از کانال قوه قضاییه تامین می‌شود و بودجه مستقلی نداریم، البته تاکنون هر بودجه‌ای را که خواهان آن بوده‌ایم قوه قضاییه آن را تامین کرده اما باید پذیرفت که قوه قضاییه نیز برای پرداخت هزینه‌ها دارای محدودیت است بنابراین هرگاه به بودجه قوه قضاییه اضافه شود ما هم در حد خودمان می‌توانیم خدمات بیشتری را ارائه دهیم