×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح از تغییر و تحول عمده در روند رسیدگی به پرونده های قضایی با اجرای قانون جدید مجازات اسلامی و قانون جدید آیین دادرسی کیفری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان قضایی، حجت الاسلام محمد مصدق در گردهمایی مدیران سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: از ۷۰۰ ماده لایحه آیین دادرسی کیفری تا کنون ۵۰۰ ماده آن مورد بررسی و تصویب قرار گرفته و ۲۰۰ ماده دیگر که ۱۰۰ ماده آن به دادسراها و دادگاه های نظامی اختصاص دارد تا پایان مجلس هشتم به تصویب خواهد رسید.
وی در خصوص ویژگی های این لایحه در بخش دادسراها و دادگاه های نظامی گفت: با تصویب این لایحه، دادگاه های نظامی دو با یک قاضی، دادگاه نظامی یک و دادگاه تجدید نظر نظامی با سه قاضی تشکیل می شود.
وی از پیش بینی سازمان قضایی برای جذب قضات جدید به منظور اجرای سیستم تعدد قاضی در دادگاه های نظامی خبر داد و گفت: تاکنون ۴۰ نفر از پذیرفته شدگان آزمون قضات نظامی به آموزش و گزینش معرفی شده اند و امیدواریم نفرات بعدی در سه ماهه اول سال آینده جذب شوند.
مهمترین تغییرات قانون مجازات اسلامی
معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح همچنین به تغییرات اعمال شده در قانون جدید مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: با تصویب این قانون، قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۰ منسوخ خواهد شد اما قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۵ که به تعزیرات اختصاص دارد به قوت خود باقی است.
وی ادامه داد: در قانون جدید، مجازات به چهار دسته حدود، دیات، قصاص و تعزیرات تقسیم بندی شده و مجازات های بازدارنده حذف شده است.
این مقام قضایی، تقسیم بندی مجازات تعزیری به هشت درجه را از دیگر ویژگی های قانون جدید مجازات اسلامی برشمرد.
مصدق در بخش دیگری از صحبتهایش با عالی توصیف کردن وضعیت آموزش مسائل حقوقی و قضایی در نیروهای مسلح، گفت: با توجه به مدیریت جدید در نحوه پرداخت مزایای غیرمستمر سازمان، ۸ درصد از این مزایا به بازدید از زندان، ۹ درصد به آموزش و ۸ درصد هم به برگزاری همایش ها، مجامع و جلسات شورای استانی پیشگیری از وقوع جرم اختصاص یافته است.
وی افزود: بر این اساس اگر یکی از مدیران مانند رئیس سازمان، دادستان یا دادیار ناظر زندان از مسئولیتی که در زمینه آموزش نیروهای مسلح یا نظارت بر زندان ها بر عهده دارد کوتاهی کند، سرانه مزایای مستمر کل قضات کسر خواهد شد.

آمار بی سابقه قضات واجد شرایط سازمان برای شرکت در آزمون جامع قوه قضائیه
مصدق، آمار قضات واجد شرایط سازمان قضایی برای شرکت در آزمون جامع قوه قضائیه را بی سابقه عنوان کرد و افزود: یک سوم قضات ما با گذراندن دوره های آموزشی مختلف، در سال آینده واجد شرایط شرکت در این آزمون می باشند.
وی افزود: این افراد می توانند با شرکت در این آزمون و نوشتن پایان نامه، از مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار شوند.

راه اندازی سامانه جامع آموزش سازمان
معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح از راه اندازی سامانه مدیریت جامع آموزش سازمان در سال آینده خبر داد و افزود: این امر باعث تسریع و دقت در نیازسنجی، برنامه ریزی و اجرای برنامه های آموزشی می شود.
وی توسعه آموزش های مجازی در سازمان قضایی را از دیگر برنامه های معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح برای سال ۱۳۹۱ برشمرد و اظهار امیدواری کرد که با اجرای این طرح، هزینه های آموزشی کاهش یابد.

تأکید بر تشکیل منظم کمیسیون های عفو