×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Friday, 21 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

جلسه‌ مشترک دادستانی، شهرداری تهران و پلیس تهران به منظور بررسی راهکارهای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی با حضور شهردار تهران، فرمانده پلیس تهران، جمعی از معاونان دادستان تهران و برخی مسئولان شهرداری و به ریاست دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

دکتر جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران مهم‌ترین مصادیق آسیب‌های اجتماعی شامل اعتیاد، تکدی، کودکان کار، طلاق و بیکاری را بر شمرد و در تاثیر این آسیب‌ها بر چهره‌ی شهر، تقسیم‌بندی آن‌ها را مورد نظر قرار داد و گفت: برخی آسیب‌ها ظاهری و آشکار هستند که از آن جمله، اعتیاد است.

جعفری دولت آبادی ضمن انتقاد از وضعیت شهر به گونه‌ای که در برخی محلات و ساعات شبانه‌روز افراد معتاد در ملاءعام اقدام به استعمال مواد مخدر و روان‌گردان می‌کنند، از صحنه‌های جریحه‌دار کننده‌ احساسات عموم مانند کودکانی که به جای تحصیل در چهارراه‌ها به کارهای متفرقه و بعضاً گدایی می‌پردازند، گلایه کرد و گفت: غالب متکدیان و فروشندگان خیابانی به کارهای کاذب مشغول اند و درصد بزرگی از آن‌ها نیازمند نمی‌باشند.

آسیب‌های اجتماعی در زیر پوست شهر

وی بی‌خانمانی و کارتن‌خوابی را از آسیب‌های آشکار بر شمرد و خاطرنشان کرد: آسیب‌های غیر آشکار مانند طلاق و کاهش سن اعتیاد که زیر پوست شهر موجود است، نشان از دگردیسی جامعه دارد و اگر چه نمود ظاهری ندارد، اما آسیب‌ بزرگی محسوب می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب تهران وضعیت نامناسب عفاف و حجاب را از آسیب‌های اجتماعی برشمرد که مخل امنیت اخلاقی و اجتماعی جامعه است و اظهار کرد: متاسفانه امروزه در برخی مناطق شهر، وضعیت عفاف و پوشش به گونه‌ای است که بعضاً حضور مردم متدین و مقید به ارزش‌های دینی را با مشکل مواجه ساخته است.

لزوم همکاری دادستانی، شهرداری و پلیس در رفع آسیب‌ها

جعفری دولت آبادی سپس به راهکار پیشگیری از آسیب‌ها پرداخت و با تاکید بر لزوم همکاری میان دادستانی، شهرداری، پلیس و رسانه‌ها‌ و همچنین استفاده از ظرفیت دیگر مراجعی که قابلیت اطلاع‌رسانی و کمک دارند، مانند ائمه‌ جماعت، سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌های جمعی، اظهار کرد: همکاری مناسب این مراجع، نیازمند برنامه‌ریزی منظم و عملیاتی نمودن آن است و با عنایت به گسترش طول و عرض شهر تهران، تسریع در این امر ضروری است.

دادستان تهران مهار آسیب‌ها را منوط به افزایش همکاری سازمان‌های مذکور که از آن‌ها تحت عنوان عدلیه، بلدیه و نظمیه یاد کرد دانست.

دولت آبادی افزود: برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتوان ظرف چند سال آینده، آسیب‌ها را مهار کرد.

ارتباط آسیب‌های اجتماعی با کاهش جرایم

وی در بیان ضرورت سرعت بخشیدن به برنامه‌ریزی جهت کاهش آمار جرایم و اعلام این که مهار آسیب‌ها منتهی به کاهش جرایم خواهد شد گفت: وقتی طلاق زیاد شود، سن اعتیاد کاهش یابد و یا توزیع مواد مخدر یا روان‌گردان در جامعه افزایش یابد، شمار جرایم نیز افزایش خواهد یافت.

در ادامه‌ جلسه، قالیباف شهردار تهران با اشاره به تجربه‌ سی ساله‌ خود در امور شهری و اجتماعی اظهار کرد: نباید به انتظار مدیریت یکپارچه شهری ماند. یکپارچگی از همدلی و همکاری ارگان‌های ذی‌ربط ایجاد می‌شود.

شهردار تهران به برنامه‌های سوم تا پنجم توسعه‌ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی که به آسیب‌های اجتماعی توجه نموده، اشاره کرد و ضمن انتقاد از عدم پیگیری برای اجرایی شدن این قوانین در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی، پیشنهاد کرد که جلسات مشترک دادستانی، شهرداری، پلیس و دیگر مراجع ذی‌ربط به طور مشترک و ماهانه برگزار شود که این پیشنهاد مورد استقبال دادستان تهران قرار گرفت.

لزوم انضباط شهری

قالیباف برقراری انضباط شهری را وظیفه‌ مهم شهرداری دانست و از مناطقی که کانون آسیب‌های اجتماعی است مانند هرندی و دره‌ اسلام‌آباد، تحت عنوان حفره‌های شهری یاد کرد و نظارت دادستانی، پلیس و شهرداری را بر این مناطق ضروری دانست.

وی امنیت اجتماعی را ناشی از برقراری انضباط شهری اعلام نمود که در پی آن، امنیت عمومی و داخلی به عنوان خواست مردم و حاکمیت محقق خواهد شد.

آسیب‌های اجتماعی پنهان و آشکار

در ادامه سردار ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی، صدور احکام قضایی قاطع در موضوعات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را در رفع مشکل تاثیرگذار دانست و گزارشی از نتایج اقدامات ناجا پیرامون آسیب‌های اجتماعی ارائه داد که در بخشی از آن اعلام کرد: ۳۶ مورد آسیب اجتماعی شناسایی شده است.

در این جلسه، معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران و برخی مسئولان شهرداری به مشکلات شهری اشاره و راهکارهایی ارایه دادند.

دادستان تهران در پایان اعلام آمادگی کرد تا به عنوان متولی برگزاری ماهانه این جلسه اقدام کند و گفت دادستانی از دستگاه‌های متولی انجام وظایف را مطالبه می‌کند.

دولت‌آبادی آسیب‌های اجتماعی را از جنبه‌ دیگر به دو نوع عمومی و اختصاصی تقسیم کرد و گفت: در آسیب‌های خاص مانند طلاق، حضور دیگر دستگاه‌های مرتبط ضروری است، اما حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی مربوط به دادستانی، شهرداری و پلیس و برخی سازمان های متولی امور اجتماعی است.

جهت‌گیری تبلیغات شهری بر محور فرهنگ و دین

جعفری دولت آبادی معضل دیگر را که به فرهنگ مربوط می‌شود، نوع تبلیغات شهری خواند و تاکید کرد: شهرداری باید در مورد امور فرهنگی فعالیت بیشتری انجام دهد.

دادستان تهران با تاکید بر اینکه اقدامات پلیس و شهرداری مانند نصب دوربین‌ها در معابر و تامین روشنایی پارک‌ها و خیابان‌ها در رفع آسیب‌هایی مانند تجاهر به استعمال مواد مخدر و سرقت تاثیرگذار است، با اشاره به بازدیدهای شبانه‌ معاونان دادستان از سطح شهر، از آنان خواست که از مراکز ایجاد شده توسط شهرداری در رفع آسیب‌های اجتماعی مانند مرکز بهاران بازدید به عمل آورند.